ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13603416
*
nr 1360 3416
Spegel
+ Konsolbord, empirestil. Höjd: 160+ 60
Kondition: skadad skiva
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 november 2020
kl 18:46:46
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/11 16:25:11
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empirestil karl johan karl johan-stil konsolbord spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07
*
Spegel
Kondition: skadad skiva
nr 1360 3416
Spegel
+ Konsolbord, empirestil. Höjd: 160+ 60
Kondition: skadad skiva
| Utrop: | 2.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 16 november 2020 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 16/11 16:25:11 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empirestil karl johan karl johan-stil konsolbord spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07



